Na co zwracać uwagę przy wyborze mebli łazienkowych?

Kiedy planujemy aranżację naszej łazienki myślimy głównie o tym, żeby była ładna i estetyczna. Warto jednak pamiętać, że przy wyborze mebli łazienkowych powinniśmy kierować się również względami praktycznymi. Jak zatem wybrać perfekcyjne meble łazienkowe? W końcu łazienka nie ogranicza się tylko do wanny, ubikacji i umywalki. Na jej wyposażenie składają się również kosmetyki, artykuły toaletowe, detergenty, czy zapasowe ręczniki, które potrzebują odpowiedniego miejsca do przechowywania. W tej roli świetnie sprawdzają się półki, szafki oraz regały łazienkowe.

Wybierając meble łazienkowe najlepiej kierować się ich ergonomią i jakością wykonania, dopiero potem zwracaj uwagę na styl i walory dekoracyjne. Najlepiej zacząć od wymierzenia łazienki. Najwygodniejsze ustawienie, pozwalające na komfortowe użytkowanie łazienki jest takie, kiedy przed umywalką oraz ubikacją zostawia się ok. 70 cm przestrzeni, a po bokach od 20 do 30 cm. Z kolei wanna lub kabina prysznicowa powinny posiadać wolny i swobodny dostęp. Szafki łazienkowe nie powinny utrudniać codziennej toalety. Złym pomysłem jest wieszanie ich na wysokości głowy obok muszli klozetowej lub nad wanną. Następnie dokładnie zmierz wszystkie wnęki, w których zamierzasz umieścić meble. Tak przygotowany i rozpisany projekt pozwoli ci dobrze zagospodarować przestrzeń łazienki.

Odporność na wilgoć
Aby meble łazienkowe długo nam posłużyły, powinny być wykonane z materiałów odpornych na zmiany temperatur i gromadzącą się w łazience parę wodną. Musimy więc zwracać uwagę, czy materiały z jakich są robione są wilgocioodporne. Najlepiej przed zakupem zapytać o to sprzedawcę, ponieważ tańsze kolekcje nie zawsze spełniają te wymagania. Do wad niektórych mebli łazienkowych można zaliczyć też obrzeża przyklejane na ich krawędziach. Za każdym razem więc sprawdzaj, czy wykonano je starannie i dokładnie. Meble łazienkowe wysokiej jakości są zazwyczaj zabezpieczane lakierem poliuretanowym, a ich tyły montuje się tak, żeby nie dotykały bezpośrednio ściany, przy której będą ustawione. Wówczas zapewniana jest właściwa cyrkulacja powietrza i skraplająca się na tyłach mebla para nie powoduje powstawania pleśni. Na koniec sprawdź, czy wszystkie zawiasy, uchwyty oraz prowadnice działają sprawnie i czy wykonano je z materiałów nie ulegających korozji.

Praktyczność i pojemność
Kolejna rzecz, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze mebli łazienkowych dotyczy tego, czy są one pojemne. W końcu zasadniczym zadaniem mebli jest funkcjonalna organizacja przestrzeni tak, aby nawet w ciasnym pomieszczeniu można było swobodnie wykonywać codzienne czynności. Pod tym względem warto więc dostosować rozmiar poszczególnych elementów do warunków łazienki, co zapewni wygodę użytkowania.

Autor