Z ostatniej chwili

Praca przy komputerze – zobacz, jak wybrać idealny fotel do pracy biurowej!

​Niezależnie od tego, czy pracujemy po godzinach, jesteśmy freelancerem, który zmienił swoje mieszkanie w małe biuro, lub właśnie zastanawiamy się nad zakupem nowych foteli dla pracowników naszej firmy – w każdym z tych przypadków powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że wybór odpowiedniego fotele do pracy biurowej jest kluczowy, bowiem to dzięki niemu będziemy mogli zadbać o zdrowie nasze lub naszych pracowników.

Z perspektywy pracodawcy na pewno istotne jest to, by nasi pracownicy przebywali na L4 jak najmniej. Pamiętajmy więc, że problemy np. z kręgosłupem mogą sprawić, że nie będą oni przez jakiś czas dysponowani do pracy a problemy tego typu z natury nie kończą się szybko, do tego regularnie powracają. Z drugiej strony, odpowiedni fotel dodatkowo przekłada się na komfort pracy, ten zaś również na wyniki, z tego więc powodu, jeżeli zależy nam na ich poprawie, również powinniśmy rozważyć zakup odpowiedniego fotela biurowego.

Ergonomia – najważniejsze słowo podczas wyboru fotela biurowego!

Kiedy decydujemy się na zakup fotela lub foteli, przede wszystkim muszą być one ergonomiczne. Często spotykamy się z tym słowem, lecz co ono faktycznie oznacza? Fotel ergonomiczny to taki, które będzie jak najbardziej dopasowany do naszych fizycznych warunków, do naszego ciała. Z tego powodu optymalne rozwiązanie to takie, w którym dany fotel będzie miał jak najwięcej opcji regulacji, dzięki czemu będziemy mogli dopasować je do naszych wymagań.

Oczywiście, jeżeli jesteśmy osobami wysokimi, niskimi, bardzo szczupłymi czy o dość sporej wadze, warto poszukać foteli, które z góry będą bardziej dopasowane do wymagań takich właśnie osób. Są one produkowane, warto więc zapoznać się z tymi ofertami.

Co więc powinno być w naszym fotelu regulowane? Przede wszystkim jego wysokość. To jednak podstawa, nie będziemy więc przeznaczać jej więcej czasu. Inaczej jest z oparciem. O ile niemal zawsze faktycznie się ono reguluje, to zastosowano do tego wiele różnych mechanizmów. Idealnie będzie, jeżeli zostawimy w sklepie fotele, które posiadają specyficzne pokrętła, które umożliwiają poruszanie się oparcie lub też nie. Dobrym rozwiązaniem okażą się natomiast mechanizmy, które nie tylko umożliwiają poruszanie oraz blokowanie oparcia (najlepiej za pomocą specjalnej rączki pod siedziskiem), lecz również umożliwiają pozostawienie oparciu szansy na ciągłe przesuwanie się, pod określonym, regulowanym przez nas naciskiem. Dzięki temu będziemy mogli zmieniać pozycję podczas pracy w sposób wygodny, co zresztą zalecają liczni lekarze.

Bardzo istotne są również podłokietniki. Podstawa jest sama ich obecność – o ile zdajemy sobie sprawę z tego, że część foteli ich nie posiada i wyglądają z tego powodu świetnie, tak mało formalnie i biurowo, to podłokietniki są bardzo ważne, ponieważ umożliwiają nam odpowiednie opacie naszych rąk podczas np. pisania na laptopie lub klawiaturze. Oczywiście ich regulowana wersja umożliwi nam dopasowanie ich wysokości, dzięki czemu praca stanie się dla nas jeszcze bardziej wygodna. Pomimo atrakcyjnego wyglądu, nigdy nie decydujmy się na fotele biurowe bez podłokietników!

Następnym elementem, który jest istotny, jest zagłówek. Sama jego obecność sprawia, że praca w danym fotelu będzie dla nas komfortowa, jednak w tym przypadku ważne jest, aby był on dopasowany do wysokości danej osoby. Z tego powodu często istotne jest, by jego położenie można było ustawić. W innym przypadku zalecamy samodzielne sprawdzenie, czy podczas siedzenia w danym fotelu znajduje się on na odpowiedniej wysokości i faktycznie wygodnie opieramy na nim naszą głowę.

Co jeszcze jest istotne? Na pewno poduszka lędźwiowa. Jak wyżej i w tym przypadku ważne jest, aby była na odpowiedniej wysokości. Pamiętajmy, że jej obecność może znacznie zwiększyć komfort naszej pracy oraz zmniejszyć ryzyko zbyt dużego obciążenia naszego kręgosłupa, które to znów może prowadzić do pojawiania się jego bólu.

Dobrym dodatkiem do fotela może okazać się podnóżek. Warto pamiętać, że nasze stopy, gdy siedzimy w danym fotelu, powinny całą swoją powierzchnia opierać się na podłożu, dodatkowo nasze kolana powinny zginać się pod kątem 90 stopni – to najbardziej odpowiednia pozycja.

Zanim jednak zakupimy fotel biurowy, pamiętajmy o tym, by wybrać taki, który będzie wykonany z odpowiedniego materiału. Tanie fotele często wykonane są z ekoskóry. Ich zaletą na pewno jest cena i atrakcyjny wygląda, pamiętajmy jednak o tym, że utrudnią one przepływ powietrza, przez co – zwłaszcza w miesiącach letnich – nasze plecy mogą się nadmiernie pocić, a my możemy się nimi do oparcia niemal przyklejać! Idealną opcją są oczywiście fotele wykonane ze skóry naturalnej, jednak to dużo droższa inwestycja, o same fotel trzeba również dbać, by zachowały swój znakomity wygląd, np. za pomocą odpowiednich kremów.

Dobrą alternatywą dla foteli skórzanych są te wykonane z membrany. Chociaż nie prezentują się świetnie, są wytrzymałe, wygodne a dodatkowo umożliwiają perfekcyjną wentylację naszych pleców w każdych warunkach. Z tego powodu to właśnie je możemy zarekomendować, jeżeli nie chcecie decydować się na fotel skórzany.

Na koniec nie zapomnijcie sprawdzać oferty sklepu OtoMeble.pl. Posiadają ogrom znakomitych foteli w niskich cenach. Na pewno wśród nich każdy znajdzie taki, który będzie ergonomiczny i idealnie dopasowany do jego wymagań!

Autorzy portalu

logo-footer

Z nami odkryjesz niezwykły świat mebli wypoczynkowych i nie tylko. Jeżeli szukasz mebli siedzących do biura, kawiarni czy po prostu marzysz o wygodnym fotelu do swojego mieszkania, pomożemy i doradzimy!

Napisz do nas: redakcja@4plan.pl

Często czytane

Pokój dla pierwszaka – wyzwanie dla rodziców
Kawiarniane stoły i krzesła również w domu
Fotel lub krzesło do pokoju młodzieżowego

Świeże newsy branżowe

Zdrowa praca zdalna – jak powinniśmy dbać o nasze plecy?
Praca przy komputerze – zobacz, jak wybrać idealny fotel do pracy biurowej!
Fotel bujany – mebel z historią
© Copyright 4plan.pl All Rights Reserved.