Z ostatniej chwili

Dostosowanie wysokości biurka i krzesła do indywidualnych potrzeb

Nikogo nie trzeba przekonywać, że w ostatnich latach nasz tryb życia uległ wielu zmianom. Jedną z nich jest zwiększenie liczny godzin, które spędzamy w pozycji siedzącej. Wymusza to praca, coraz częściej wymagająca użycia komputera, ale również czas wolny chętnie spędzamy przed ekranem. W tej sytuacji odpowiedni dobór biurka i krzesła, tak by były jak najbardziej komfortowe, to nie zbytek, ale konieczność. Z pozoru niewielka zmiana stanowiska pracy może mieć kolosalny wpływ na nasz zdrowie, samopoczucie oraz efektywność. Konsekwencją zignorowania komfortu pracy mogą być problemy z kręgosłupem, nadgarstkami oraz dłońmi, a także wzrokiem, jeśli praca przy biurku wiąże się korzystaniem ze źle ustawionego komputera.

 

Wysokość biurka

Zakup mebla powinien być poprzedzony namysłem, nie warto kierować się tylko designem, ale również parametrami, które wpłyną na komfort użytkownika. Myśląc o biurku najczęściej mamy w wyobraźni jeden obraz, zapominamy, że praca przy nim może odbywać się zarówno na siedząco, jak i na stojąco.

Wysokie biurka przeznaczone do pracy wykonywanej na stojąco sprawdzają się w sytuacjach, gdy korzystamy z nich krótko, jedynie podchodząc i wykonując określoną czynność. Ich blat znajduje się najczęściej na wysokości 90–100 cm, co wymusza określoną pozycję pracy i wymaga dostosowanego do tego rodzaju biurka krzesła. Takie rozwiązanie sprawdza się w określonych przypadkach i miejscach pracy, przed zakupem warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”.

Najpopularniejsze są z pewnością tradycyjne biura, przeznaczone do pracy siedzącej. Wówczas najważniejszym czynnikiem decydującym o ich parametrach i wysokości powinien być wzrost użytkownika. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie wybór mebla o regulowanej wysokości blatu, co pozwoli na komfortowe użytkowanie go przez wiele różnych osób. W przypadku biurek tradycyjnych, o stałej wysokości blatu, kluczowy będzie wybór odpowiedniego krzesła.

 

Wysokość krzesła

Przy najczęściej spotykanej wysokości biurka, która wynosi około 75 cm., krzesło powinno dawać możliwość ustawienia siedziska na poziomie 50 cm. Regulacja to w tym przypadku podstawa, bo pozwoli na komfortowe korzystanie z biurka zarówno osobom wyższym, jak i niższym. Prawidłowe ustawienie wysokości można łatwo sprawdzić, kierując się kilkoma wyznacznikami. Podłokietniki powinny znajdować się mniej więcej na równi z blatem biurka, dzięki temu uzyskamy optymalne ułożenie przedramion podczas pracy - kąt pomiędzy ramieniem a przedramieniem powinien być lekko rozwarty. Należy zwrócić również uwagę na ułożenie nóg - kiedy siedzimy kolanach powinny być zgięte pod kątem prostym. Dodatkowym udogodnieniem dla osób niskich mogą być podnóżki, dzięki nim uzyskami stabilny kontakt stóp z podłożem.

Autorzy portalu

logo-footer

Z nami odkryjesz niezwykły świat mebli wypoczynkowych i nie tylko. Jeżeli szukasz mebli siedzących do biura, kawiarni czy po prostu marzysz o wygodnym fotelu do swojego mieszkania, pomożemy i doradzimy!

Napisz do nas: redakcja@4plan.pl

Często czytane

Pokój dla pierwszaka – wyzwanie dla rodziców
Kawiarniane stoły i krzesła również w domu
Fotel lub krzesło do pokoju młodzieżowego

Świeże newsy branżowe

Zdrowa praca zdalna – jak powinniśmy dbać o nasze plecy?
Praca przy komputerze – zobacz, jak wybrać idealny fotel do pracy biurowej!
Fotel bujany – mebel z historią
© Copyright 4plan.pl All Rights Reserved.