Z ostatniej chwili

Jak zaaranżować miejsce do pracy przy komputerze

Większości użytkowników komputer nie kojarzy się wyłącznie z rozrywką, często jest to również narzędzie pracy. Coraz więcej godzin spędzamy przed ekranem nie zdając sobie sprawy ze związanych z tym konsekwencji. Nieumiejętnie zaaranżowane miejsce do pracy może być powodem złego samopoczucia i kłopotów ze zdrowiem. Łatwo zignorować zalecenia ekspertów, jednak musimy mieć świadomość, że czas spędzany przed komputerem w pozycji siedzącej nie pozostaje bez wpływu na nasz zdrowie – przebywanie przez wiele godzin w pozycji siedzącej obciąża nasz kręgosłup i mięśnie grzbietu, nieodpowiednio ustawiony ekran komputera męczy wzrok. Aby praca przy komputerze nie miała aż tak negatywnego wpływu na nasze zdrowie warto stosować się do podstawowych zasad. Miejsce do pracy, szczególnie tej wielogodzinnej, nie powinno być przypadkowe.

 

Biurko

Nie powinien być to mebel wybrany przypadkowo, o wiele lepiej sprawdzą się specjalnie przeznaczone do pracy z komputerem biurka. Ich konstrukcja uwzględnia specyficzne potrzeby użytkowników – przednia krawędź jest specjalnie wyprofilowana, dzięki temu można jak najbliżej przysunąć się do blatu i oprzeć na nim nadgarstki, a nawet łokcie. Dzięki temu mamy lepszy dostęp do klawiatury, która powinna znajdować się na blacie, a nie jak uważano wcześniej, na wysuwanej półce pod biurkiem.

Bardzo istotna jest również wysokość blatu – mebel powinien być możliwie najlepiej przystosowany do potrzeb korzystającej z niego osoby. Jeśli miejsce do pracy dzielimy z innymi domownikami warto rozważyć zakup jednego z coraz popularniejszych biurek o regulowanej wysokości. Jeśli chodzi o meble standardowe, najczęściej dostępne w sklepach to blat umieszcza się z reguły na wysokości 72-75 cm. Wysokie osoby powinny jednak poszukać biurek większych, o wysokości 80 cm lub nawet 85 cm.

 

Ustawienie monitora

Najprostsza zasada mówi, iż górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości wzroku użytkownika komputera. Najczęściej wystarczy ustawić go bezpośrednio na blacie, bez używania dodatkowych podkładek. Kluczowa jest odległość, na jakiej się znajduje, najlepiej by było to od 40 cm do 75 cm, wówczas mówimy o odległości zdrowej, dzięki której mniej męczymy wzrok. Wiąże się to z wybraniem biurka o odpowiedniej głębokości blatu. Należy wcześniej zaplanować ułożenie ekranu, a także pamiętać o odpowiedniej ilości miejsca, które z pewnością przyda się podczas korzystania z książek, notatek czy innych materiałów potrzebnych podczas pracy.

 

Krzesło

Często zapominamy, jak duży wpływ na komfort pracy ma ten element. Wybór krzesła, na którym spędzimy długie godziny nie może być przypadkowy, negatywne skutki złego siedziska odczujemy bowiem najszybciej. Najistotniejsza jest możliwość dostosowania jego wysokości i nachylenia oparcia do indywidualnych potrzeb, szczególnie jeśli z komputera korzysta więcej osób, których wzrost i postura są różne. Standardowo możemy korzystać z krzeseł o wysokości siedziska pomiędzy 38 cm a 55 cm. Dodatkowo oparcie powinno być miękkie, a siedzisko wyścielane, by zapewnić możliwie największy komfort. Najlepiej sprawdzają się krzesła obrotowe, dzięki którym możliwa jest zmiana pozycji bez konieczności wykonywania dodatkowych ruchów. Udogodnieniem dla użytkownika będą na pewno regulowane podłokietniki, które mogą być dodatkowo wyścielane dla większego komfortu – są one szczególnie ważne, jeśli kształt biura nie pozwala na swobodne oparcie rąk.

Autorzy portalu

logo-footer

Z nami odkryjesz niezwykły świat mebli wypoczynkowych i nie tylko. Jeżeli szukasz mebli siedzących do biura, kawiarni czy po prostu marzysz o wygodnym fotelu do swojego mieszkania, pomożemy i doradzimy!

Napisz do nas: redakcja@4plan.pl

Często czytane

Pokój dla pierwszaka – wyzwanie dla rodziców
Kawiarniane stoły i krzesła również w domu
Fotel lub krzesło do pokoju młodzieżowego

Świeże newsy branżowe

Zdrowa praca zdalna – jak powinniśmy dbać o nasze plecy?
Praca przy komputerze – zobacz, jak wybrać idealny fotel do pracy biurowej!
Fotel bujany – mebel z historią
© Copyright 4plan.pl All Rights Reserved.