Z ostatniej chwili

Fotel bujany – mebel z historią

Na świecie nie brakuje wielbicieli bujanych foteli – kojarzą się one z domowym zaciszem i nieprzemijającą klasyką. Są to meble nie tylko niezwykle efektowne, ale również komfortowe, dlatego często stają się elementem wystroju pokojów dziennych i salonów. Fotel bujany sprawdzi się również w sypialni, gabinecie, czyli wszędzie tam, gdzie cenimy sobie możliwość chociażby chwilowego odpoczynku.

Najczęściej bujany fotel bywa kojarzony z rustykalnym stylem – drewnianym lub wiklinowym stelażem uzupełnionym o wygodne siedzisko. Taka postać mebla przez wielu jest jednak postrzegana jako symbol minionej epoki, który nie przystaje do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Wbrew tym opiniom bujany fotel nie ma wyłącznie jednego oblicza.

Fotel bujany w przeszłości

Historia popularnego mebla sięga osiemnastowiecznej Ameryki, za jego pomysłodawcę uważa się Benjamina Franklina, choć często pojawiają się głosy, że jest to koncept jeszcze starszy. Pierwsze modele wykonane były w stylu windsorskim charakteryzującym się wysokim oparciem i szczebelkami z toczonego drewna. XVIII wiek to również okres popularności bujanych foteli o bardzo prostej formie wykonywanych przez społeczność shakersów. Jego oparcie przypominało drabinkę, a całość uzupełniały proste poręcze oraz wyplatane z bawełnianych taśm siedzenie.

Europa poznała i pokochała bujane fotele nieco później – ich popularność przypada na wiek XIX. Przyczynił się do niej niemiecki stolarz Michael Thonet, który zaprojektował fotel bujany o charakterystycznym wyplatanym siedzisku i giętych poręczach. Do regularnej produkcji trafił on pomiędzy1840 a 1850 rokiem. Model stworzony przez Thoneta znalazł uznanie między innymi Alberta Einsteina i Pabla Picassa.

Powiew nowoczesności

Za przełom w dziedzinie projektowania foteli bujanych odpowiedzialni są Charles i Ray Eamesowie. W 1950 r. zaprojektowali oni fotel, który zgłosili do konkursu zorganizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i w ten sposób mebel rozpoczął swoją światową karierę. Od tradycyjnych foteli bujanych odróżniały go zastosowane materiały - metalowa chromowana baza i drewniane lakierowane płozy. Projekt Eamesów przełamywał tradycyjne myślenie o tym rodzaju siedzisk i dał początek nowym trendom w ich projektowaniu. Swoje nowatorskie pomysłu zaczęli wcielać w życie między innymi Chris Martin, Frank O. Gehry czy Paulius Vitkauskas.

Wiele możliwych form bujanego fotela daje nieograniczone możliwości kupującym. Mogą zdecydować, czy zależy im na tradycyjnej konstrukcji z drewna, czy bardziej odpowiadają im stalowe płozy o bardziej nowoczesnej formie. O charakterze foteli przesądza również ich wykończenie – możemy wybierać pomiędzy miękkimi tkaninami o dowolnej fakturze lub ekoskórą. Wiele dostępnych wzorów i kolorów powinno przekonać wszystkich niezdecydowanych, że bujany fotel to niezwykły mebel łączący w sobie design i historię.

Autorzy portalu

logo-footer

Z nami odkryjesz niezwykły świat mebli wypoczynkowych i nie tylko. Jeżeli szukasz mebli siedzących do biura, kawiarni czy po prostu marzysz o wygodnym fotelu do swojego mieszkania, pomożemy i doradzimy!

Napisz do nas: redakcja@4plan.pl

Często czytane

Pokój dla pierwszaka – wyzwanie dla rodziców
Kawiarniane stoły i krzesła również w domu
Fotel lub krzesło do pokoju młodzieżowego

Świeże newsy branżowe

Zdrowa praca zdalna – jak powinniśmy dbać o nasze plecy?
Praca przy komputerze – zobacz, jak wybrać idealny fotel do pracy biurowej!
Fotel bujany – mebel z historią
© Copyright 4plan.pl All Rights Reserved.